tło
tło Logologo

Strona startowa >> ABC Ogrzewania

       

Instalacje grzewcze – ABC ogrzewania
Ogrzewanie domu wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej stanowi przeciętnie 90% rocznych kosztów eksploatacji domu jednorodzinnego. Inwestycja w system grzewczy lub jego modernizacja jest zatem decyzją niezmiernie ważną i z pewnością niesie wiele pytań. Nowoczesna technika grzewcza to niezwykle szeroki zakres wiedzy związanej między innymi z techniką spalania, budową źródeł ciepła czy też regulacją i automatyką. System grzewczy stanowi integralny i jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, zapewniając w nim komfort cieplny i dostarczając ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) oraz inne ciepło niezbędne dla celów np. technologicznych.

Koszty ogrzewania


Ogrzewanie i podgrzewanie c.w.u. w bilansie budynku mieszkalnego, stanowi nawet to 80-90% rocznych kosztów jego eksploatacji. A więc od prawidłowego doboru systemu grzewczego oraz parametrów technicznych urządzeń, ich sprawności, niezawodności, jakości wykonania, zależy późniejsza wieloletnia praca całego systemu. Warto więc zapoznać się z kosztami ogrzewania w zależności od wybranego paliwa.

link - arrow Porównanie kosztów ogrzewania
link - arrow Koszty ogrzewania gazem

Kotły gazowe


Gaz ziemny jest obecnie najczęściej zalecanym nośnikiem energii dla celów grzewczych. Wynika to z relatywnie niskich kosztów ogrzewania, niskiego kosztu inwestycji, jak i wysokiego komfortu użytkowania kotłów gazowych. Tego typu urządzeń jest na rynku bardzo wiele, co sprawia, że łatwiej o porównania oraz o wybór optymalnego rozwiązania. Na co warto zwrócić uwagę?

link - arrow Ważne szczegóły budowy kotłów gazowych Viessmann
link - arrow Najlepszy kocioł kondensacyjny

Kotły olejowe


W przypadku braku możliwości podpięcia budynku do sieci gazowej należy rozważyć inne możliwe nośniki energii cieplnej. Jednym z nich jest olej opałowy. Nowoczesne kotły olejowe Viessmann są już oferowane także jako kondensacyjne, co jeszcze do niedawna było domeną jedynie kotłów gazowych. Kotły olejowe zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania, niemal jak dla kotłów gazowych.

link - arrow Zalety ogrzewania olejem opałowym
link - arrow Ważne szczegóły budowy kotłów olejowych Viessmann

Kotły na drewno


Inną alternatywą dla kotłów gazowych jest użycie drewna jako nośnika energii cieplnej. Drewno to paliwo czyste i przyjazne środowisku. Wbrew skojarzeniom ogrzewanie drewnem wcale nie musi być mało komfortowe. Warto wiedzieć iż zastosowanie pelletów zamiast tradycyjnych form drewna (szczapy, polana) zapewni bezobsługową pracę urządzenia. Nie ma więc potrzeby  tradycyjnego dorzucania do pieca.
link - arrow Rodzaje drewna opałowego
link - arrow Kocioł olejowy czy na drewno?

Pompy ciepła


Kolejną możliwością jest wykorzystanie w celu ogrzewania, zamiast gazu, oleju czy drewna, ciepła z natury. Pompy ciepła firmy Viessmann to jeden z najbardziej przyszłościowych i przyjaznych dla środowiska sposób wytwarzania ciepła. Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie w celu ogrzewania ciepła z gruntu, wody gruntowej lub powietrza. 
link - arrow Jaką pompę ciepła wybrać?
link - arrow Pompa ciepła w nowym domu
link - arrow Modernizacja ogrzewania

Kolektory słoneczne


W dobie coraz wyższej sprawności kotłów coraz większy udział w całkowitych kosztach ogrzewania ma podgrzew ciepłej wody użytkowej. Warto więc rozważyć  inwestycję w kolektory słoneczne. Instalacja z kolektorami słonecznymi pozwala na zmniejszenie o 60 % zużycia ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej w budynkach jednorodzinnych. W miesiącach letnich może być to nawet 100-procentowe pokrycie potrzeb, co pozwala na całkowite wyłączanie kotła grzewczego z pracy!

link - arrow Kolektor płaski czy próżniowy rurowy?

link - arrow Jak działa kolektor słoneczny
Kontakt z Adminem | Polityka prywatności
© Salon Firmowy Viessman
INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne
61-062 Poznań
ul. Mścibora 8
tło